Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент назначи командант на Националната гарда


Украинскиот парламент го назначи генерал Степан Полторак за командант на Националната гарда. Тој беше командант на силите на украинското Министерство за внатрешни работи. Формирањето на Националната гарда со околу 60 илјади доброволци беше одобрено од страна на Парламентот минатиот месец, откако руските сили го окупираа украинскиот регион Крим, кој подоцна беше анексиран од страна на Русија по набрзина спроведениот референдум.
XS
SM
MD
LG