Достапни линкови

logo-print

Директор на киргистанска ТВ поднесе оставка откако руски бизнисмен ја купи


Директорот на телевизијата ОшТВ во градот Ош во јужен Киргистан соопшти дека си поднесува оставка откако руски бизнисмен ја купи компанијата што ја поседува телевизијата. Ош е втор град по големина во земјата. Директорот Ернис Кијазов вели дека тој и неговиот тим одлучиле да поднесат оставки откако московскиот бизнисмен Максим Кротов денеска соопшти дека минатиот месец ја купил телевизијата. Телевизијата до 2010 година беше во сопственост на Халилјан Худаибердиев, етнички Узбек од Ош. Тој избега од земјата кога киргистанските власти отворија истрага против него, под сомнение дека неговата телевизија ги поттикнувала меѓуетничките немири меѓу Киргизите и Узбеците во јуни 2010 година во кои имаше и жртви. Телевизијата потоа ја презедоа група локални бизнисмени поврзани со контроверзниот поранешен градоначалник на Ош, Мелис Мирзакматов.
XS
SM
MD
LG