Достапни линкови

logo-print

Пораст на бројот на туристите во Грција


Грција во минатата година ја посетиле скоро 18 милиони луѓе. Тоа е за над 15 насто повеќе од 2012 година и , според грчкиот Завод за статистика, би можело да биде спас за економијата на таа земја која веќе шест години се наоѓа во рецесија. Во податоците на Заводот се прецизира дека 88 насто од туристите лани биле од европските земји. Забележан бил пораст и на бројот на туристите од Турција.
XS
SM
MD
LG