Достапни линкови

logo-print

Сириската армија поврати град од бунтовниците


Сириската армија поддржана од борци на Хизболах повратила град во близина на границата со Либан. Градот во декември го зазедоа исламистички борци, меѓу нив и борци од Нусра фронт кои се поврзани со Ал Каеда. Тие држеа во заложништво и неколку монахињи, кое беа ослободени минатиот месец по договорот за размена на заложници.

Аналитичарите велат дека сириската армија по овој пробив ќе се обиде да ги прекине патиштата преку кои бунтовниците се снабдуваат со потребните работи.
XS
SM
MD
LG