Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на ЕУ посветен на Украина


Министрите за надворешни работи на Европската Унија, на денешниот состанок во Луксембург, ќе расправаат за кризата во Украина. Се очекува министрите да ги разгледаат можните нови мерки и санкции против Русија, поради инволвираноста во заострувањето на кризата во источна Украина и анексијата на Крим. Се очекува да биде разгледан и предлогот за испраќање цивилна мисија на ЕУ во Украина, слична на ЕУЛЕКС на Косово.
XS
SM
MD
LG