Достапни линкови

logo-print

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за кризата во Украина


Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Сергеев

Украинскиот амбасадор во ОН Јуриј Сергеев

Советот за безбедност на ОН одржа итен состанок поради растечката криза во источна Украина. Состанокот беше одржан на барање од Русија, а доаѓа откако украинскиот привремен претседател Олександр Турчинов им даде на про-руските сепаратисти рок до денеска во 8 часот да го одложат оружјето и да ги напуштат владините згради што ги окупираа во неколку источни градови, или ќе се соочат со широка антитерористичка операција, во која би била вклучена и армијата.
Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин изјави дека бил возбуден поради оваа најава од Украина. Тој додаде дека Киев треба да ја запре употребата на сила против источноукраинскиот народ и да почне вистински дијалог.
Меѓутоа, американската амбасадорка Саманта Пауер рече дека нестабилноста во Украина е „целосно вештачка“, и оти е „напишана и кореографирана во и од Русија“. Јуриј Сергеев, украинскиот амбасадор во ОН, исто така истакна дека кризата е креирана од Русија и ја повика Москва веднаш да ги запре акциите чија цел е поткопување на украинскиот територијален интегритет.
XS
SM
MD
LG