Достапни линкови

logo-print

Орбан го задржa мнозинство во унгарскиот Парламент


Унгарскиот премиер Виктор Орбан го задржа двотретинско мнозинство во Парламентот, што овозможува да се прават промени на Уставот. Но веб-сајтот на Државната изборна Канцеларијата е објавен конечниот биланс на гласови од изборите минатиот викенд.Тие покажуваат дека, со 99,9 отсто од гласовите, Фидес ќе имаат точно 133 седишта, од вкупно 199 места во Парламентот.Социјалистичко левичарскиот сојуз ќе добие 38 места, и екстремно десничарската Јобик партија 23.
XS
SM
MD
LG