Достапни линкови

logo-print

Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици


Државниот секретар на САД Џон Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици ако не дејствува за да ја смири ситуацијата во источниот дел на Украина и ако руската војска не се повлече од границите. Ова Кери го кажал во вчерашниот телефонски разговор со рускиот минситер за надворешни работи Сергеј Лавров. Лавров пак рекол дека било каква вооружена акција на украинските власти во источниот дел на Украина ќе ги доведе во прашање разговорите за Украина планирани во Женева на 17 април. На разговорите во Женева треба да присуствуваат преставници на Русија , Украина, САД и Европската унија.
XS
SM
MD
LG