Достапни линкови

logo-print

Во Атина забранети протести поради посетата на Меркел


Грчката полиција забрани протести во Атина поради посетата на германската канцеларка Ангела Меркел. Синдикатите и опозициската левичарска партија Сириза ги поддржаа протестите планирани за денеска. Мерките за безбедност во Атина се зголемени по вчерашната експлозија на бомба поставена во автомобил пред Банката на Грција. Во нападот немаше повредени. Меркел во текот на посетета ќе се состане со грчкиот премиер Андонис Самарас, кој е под притисок на опозицијата да распише предвремени избори за идниот месец, истовремено со изборите за европарламентот.
XS
SM
MD
LG