Достапни линкови

logo-print

Русија нема да го екстрадира Јанукович


Виктор Јанукович

Виктор Јанукович

Рускиот јавен обвинител Јури Чајка денеска во Симферопол изјави дека отстранетиот украински претседател Виктор Јанукович нема да и биде израчан на Украина. Според Чајка, тој не извршил никакво злосторство за што би можело да му се суди во Киев. Украинската влада побара екстрадиција на Јанукович, неколку денови откако тој ја напушти Украина. Тој е осомничен дека наредил да се стрела врз демонстрантите во Киев при што загинаа стотина луѓе.
XS
SM
MD
LG