Достапни линкови

logo-print

Украина ги исполни условите за помош од ММФ


Украинскиот министер за финансии Олександар Шлапак изјави дека Киев ги исполни сите услови за добивање на првиот дел од финансиската помош од Меѓународниот монетарен фонд. Тој ова го изјави во Вашингтон на маргините на пролетното заседавање на Светска банка и ММФ. Од друга страна неговиот рсуки колега Антон Силуанов кој исто така е во Вашингтон изрази загриженост за неплатениот долг на Украина за испораката на руски гас. ММФ во минатиот месец вети заем од 14 до 18 милијарди долари за Украина, но под услов да спроведе неопходни економски реформи.
XS
SM
MD
LG