Достапни линкови

logo-print

Швајцарија го презентира новиот соларен авион за глобални летови


Швајцарскиот тим планира да го заврши првиот круг од соларниот лет околу светот следната година претставувајќи ја новата верзија на авионот кој може да остане во воздух на неопределено време. Пилотите Бертран Пикард и Андре Боршберг велат дека Солар Импулс 2 е унапреден врз прототипот кој прв полета пред пет години. Авионот беше презентиран на 9 април во воздухопловната база Паерн во Швајцарија. Авионот има подобра батерии за складирање на енергија кои би апсорбирале сончева енергија со помош на страна на илјадници соларни ќелии сместени на нивните масивни крилја.
XS
SM
MD
LG