Достапни линкови

logo-print

Извозот на Кина неочекувано падна во март


Извозот во Кина неочекувано падна во март. Трговските податоци на 10 април покажаа дека извозот паднал за 6,6 проценти во однос на претходната година. Увозот падна за 11,3 што е знак дека кинеската економија може да се забавува и понатаму. Неочекуваниот пад на извозот го зголемува ризикот од загуба на работни места во извозно-зависните индустрии кои вработуваат милиони кинески работници.
XS
SM
MD
LG