Достапни линкови

logo-print

Советот на Европа ја осуди Русија за Крим


Парламентарното собрание на Советот на Европа усвои резолуција со која ja осудува Русија за анексијата на Крим. ПССЕ вели дека референдумот за приклучување од страна на Русија го прекршил уставот на Украина. Пратениците ја доставија резолуцијата, по итната седница во Стразбур, на 9 април. Резолуцијата вели дека ниту еден од аргументите од страна на Русија да ги оправда своите акции не држат." Алексеј Пушков, шефот на руската делегација на ПССЕ, ја осуди резолуцијата, додавајќи дека таа нема да ја натера Русија да ја ревидирa својата надворешна политика и принципи."
XS
SM
MD
LG