Достапни линкови

logo-print

ЕУ со група за подршка на Украина


Штефан Филе

Штефан Филе

Европската комисија се очекува денеска да се воспостави група за поддршка за Украина за да се координира помошта од земјите-членки на ЕУ и финансиски институции.

Групата ќе биде предводена од комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. Примарна задача ќе биде да се боспостави тесна координација со украинските власти за стабилизација на економијата и реформите.

ЕК ќе ја продолжи работата и со Грузија и Молдавија, кои во Јуни треба да потпишат договори за асоцијација со ЕУ.
XS
SM
MD
LG