Достапни линкови

logo-print

Отфрлено барањето за референдум за независност на Каталонија


Шпанскиот парламент го отфрли барањето на североисточниот регион Каталонија за одобрение да се одржи референдум за независност. По седумчасовната дебата, 299 пратеници гласаа против, 47 беа „за“, а еден беше воздржан.
Шпанската влада соопшти дека гласањето ги поддржува нејзините аргументи оти каталонскиот референдум за независност би го нарушил уставното уредување на земјата.
Каталонските националисти најавија дека ќе продолжат да притискаат за одржување на гласање во ноември. Каталонски законодавци изјавија дека движењето веќе има добиено голем замав за да може комплетно да биде запрен референдумот.
XS
SM
MD
LG