Достапни линкови

logo-print

Украина не го платила гасот од Русија за март


Руски Газпром денеска соопшти дека Украина не ја платила сметката за увозот на гас за минатиот месец во предвидениот рок, 7 април. Со тоа, како што се наведува, долгот изнесува две милијарди и двеста милиони долари. Газпром не соопшти дали тоа ќе значи и прекин на испораката на гас за Украина. Во минатата недела Газпром скоро ја удвои цената на гасот за Украина која сега изнесува 485 долари за илјада кубни метри.
XS
SM
MD
LG