Достапни линкови

logo-print

Русија предупреди од граѓанска војна во Украина


Украински специјалци во Харков

Украински специјалци во Харков

Русија го предупреди Киев дека секоја употреба на сила во источниот дел на Украина, каде што проруски демонстранти ги презедоа зградите на локалната админситрација, би можело да ја вовлече земјата во граѓанска војна. „Бараме итен прекин на воените подготовки кои носат опасност од граѓанска војна“, се наведува во соопштението на руското министерство. До ова дојде откако украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека во антитерористичка акција во Харков биле уапсени 70 сепаратисти, обвинети за заземање на зградата на локалната управа.
XS
SM
MD
LG