Достапни линкови

logo-print

САД ќе испрата два воени бродови во Јапонија


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл

САД соопштија дека планираат да испратат уште два воени бродови опремени со ракетен одбранбен систем во Јапонија до 2017 година. Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл ја соопшти одлуката по средбата со јапонскиот министер за одбрана во Токио. Тој изјави дека одлуката е одговор на провокативните и дестабилизирачки мерки на Северна Кореја, меѓу кои и неодамнешното лансирање на ракети.
XS
SM
MD
LG