Достапни линкови

logo-print

ЕУ со меѓународен суд во Косово за воени злосторства


ЕУ соопшти дека планира да воспостави меѓународен суд во Косово кој ќе се фокусира на злосторствата кои биле извршени од страна на етничките албански борци за време на војната со Србија. Според извештаите, судот планира да ги испита тврдењата дека етничките албански герили биле вмешани во сериозни воени злосторства во конфликтот 1998-1999 година.
XS
SM
MD
LG