Достапни линкови

Јункер-ЕУ треба побавно да презима чекори


Претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер

Претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер

Претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека на земјите од Балканот им е потребна перспектива за членство во Европската унија. Но, според него, ЕУ би морала побавно да презема чекори. На вчерашниот конгрес на германската Христијанско-демократска унија на канцеларот Ангела Меркел, Јункер оцени дека на Унијата и е потребна пауза во проширувањето со нови земји членки, јави Дојче веле.
Јункер и порача на Турција дека кандидатите за пристап морале да ги исполнат условите за прием, односно да не се забранува Јутјуб туку да се допуштат слободи и демократија.
XS
SM
MD
LG