Достапни линкови

logo-print

Српската влада ќе се формира на крајот од месецот


Лидерот на Српската напредна партија Александар Вучиќ

Лидерот на Српската напредна партија Александар Вучиќ

Лидерот на Српската напредна партија Александар Вучиќ, кој победи на предвремените парламентарни избори најави дека новата српска влада ќе биде формирана на 24 или 25 април и ќе има најмногу 19 членови. Според него, од утре ќе почнат разговори со парламентарните партии за состав на нова влада.
Вучиќ најави дека главен предизвик на идната влада ќе биде спроведување на структурни реформи, драматични економски потези во јавниот сектор и агресивно зајакнување на приватниот сектор.
На изборите на 16 март, СНС освои 48,34 проценти од гласовите, што и обезбеди 158 пратенички места од 250-члениот Парламент.
XS
SM
MD
LG