Достапни линкови

logo-print

Додик предупредува на блокада на институциите на БиХ


Претседателот на Република Српска Милорад Додик

Претседателот на Република Српска Милорад Додик

Претседателот на Република Српска Милорад Додик најави дека следната седмица ќе се обиде уште еднаш да се договори со претставниците на Федерацијата БиХ за проектот „Јужен тек“. Според него, доколку, сепак, договорот за тој проект не биде прифатен во Федерацијата, тогаш на РС не и преостанува ништо друго освен да ја спроведе својата политика во Советот на министри на БиХ, така што нема да дава поддршка за ниту една друга одлука додека тоа не се реши.
Додик порача дека РС успеала со руската страна да се договори за правата и обврските, преку договор, за што согласност треба да даде и Советот на министри.
XS
SM
MD
LG