Достапни линкови

logo-print

Осуден поранешниот претседател на Киргистан


Курманбек Бакиев

Курманбек Бакиев

Киргистанскиот суд го осуди поранешниот претседател Курманбек Бакиев и некои членови од неговото семејство во отсуство за заговор за убиство на странски бизнисмен. Бакиев доби 25 години казна затвор. Неговиот брат Јануш, кој бил шеф на државна безбедност на доживотна казна затвор. Синот на Бакиев, Марат е осуден на 20 години, а другиот син Максим на доживотна казна.
Тие беа обвинети дека го убиле британскиот бизнисмен Шон Дејли, кој бил застрелан пред неговата куќа. Тој го преживеал нападот и ја напуштил земјата.
XS
SM
MD
LG