Достапни линкови

logo-print

Продолжено гласањето на изборите во Авганистан


Гласањето во Авганистан

Гласањето во Авганистан

Авганистанските власти соопштија дека гласањето на претседателските избори ќе се продолжи за еден час поради големата заинтересираност и тешките врнежи од дожд со што беше спречен пристапот на граѓаните до избирачките места. Авганистанците денеска гласаат за избор на претседател со што треба да се одбележи првиот демократски трансфер на власта во историјата на земјата.
Осум кандидати се во трката за претседателската функција. Властите соопштија дека околу 350 илјади војници се распоредени поради заканите од талибанците.
XS
SM
MD
LG