Достапни линкови

logo-print

Иранскиот нуклеарен договор ќе се подготви во мај?


Американските власти соопштија дека Иран и светските сили ќе започнат со подготвување на нуклеарниот договор наредниот месец. Веста доаѓа пред новата рунда на преговори во Виена на 8 и 9 април. Иран и шесте светски сили постигнаа привремен договор во Женева во ноември. Според него, Техеран се согласи да замрзне некои нуклеарни активности на шест месеци во замена за намалување на санкциите врз земјата.
XS
SM
MD
LG