Достапни линкови

logo-print

НАТО го отвори воздушниот простор над Косово


НАТО го отвори воздушниот простор над Косово со тоа што дозволи цивилните авиони да летаат повисоко за прв пат по војната во земјата пред 15 години. Но, воздушниот простор над Косово ќе остане под контрола на НАТО. Генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен порача дека одлуката е значаен чекор од кој ќе профитира цел западен Балкан.
Одлуката значи дека авионите кои летаат меѓу северна и југоисточна Европа и Бискиот Исток и Азија нема повеќе да вршат маневри околу Косово, туку ќе можат да летаат над него.
XS
SM
MD
LG