Достапни линкови

logo-print

САД му дозволија на Боинг да продава делови на Иран


Боинг соопшти дека добил лиценца од страна на американското министерство за финансии да извезува резервни делови за комерцијални авиони на Иран. Лиценцата, според компанијата ја гарантира безбедноста на летовите.
Вчера од Џенерал Електрикс соопштија дека добиле дозвола од САД за ремонт на 18 мотори кои биле продадени на Иран во седумдесетите години на минатиот век. Тоа воедно претставува првиот договор меѓу американските компании и Иран од исламската револуција во 1979 година.
XS
SM
MD
LG