Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Авганистан


Гласање во Авганистан

Гласање во Авганистан

Авганистанците денеска гласаат за избор на претседател со што треба да се одбележи првиот демократски трансфер на власта во историјата на земјата. Според извештаите, во Кабул на избирачките места веќе имало редици на гласачи и покрај големото обезбедување.
Претседателот Хамид Карзаи ги повика граѓаните да одат на гласање и покрај дождот, ладното време и заканите од непријателите. Осум кандидати се во трката за претседателската функција. Властите соопштија дека околу 350 илјади војници се распоредени поради заканите од талибанците.
XS
SM
MD
LG