Достапни линкови

logo-print

Ердоган против одлуката за укинување на забраната на Твитер


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ја критикуваше одлуката на Уставниот суд за укинување на забраната за пристап на Твитер што тој ја нареди претходно. „Секако дека мора да ја спроведеме одлуката на Уставниот суд, но јас не ја почитувам“, рече тој пред заминувањето во посета на Азербејџан. Според него, таа одлука на суд ги крши, како што изјави, националните вредности на неговата земја. Турската агенција за телекомуникации го блокира Твитер на 20 март по налог на Ердоган поради ширењето снимени телефонски разговори за вмешаноста на владата во корупциски скандал.
XS
SM
MD
LG