Достапни линкови

logo-print

Шефицата на молдавската дипломатија во Москва


министерката за надворешни работи на Молдавија Наталијa Герман

министерката за надворешни работи на Молдавија Наталијa Герман

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Москва ќе разговара со министерката за надворешни работи на Молдавија Наталијa Герман. Разговорите се очекува да бидат фокусирани врз ситуацијата во Трансдњестар по руските оценки дека овој проруски регион меѓу Молдавија и Украина се соочувал со блокада. Главниот командант на НАТО американскиот генерал Филип Бредлав деновиве предупреди дека е можно Русија со влегување во Украина да го окупира Трансдњестар. Овој регион прогласи независност од Молдавија во 1990 година. Дојде и до војна меѓу двете страни во 1992 година која беше прекината по интервенцијата на руските сили.
XS
SM
MD
LG