Достапни линкови

logo-print

Турција ја почитува конвенцијата за воени бродови


Турција строго ја почитува конвенцијата од Монтре, што ја ограничува тежината и времетраењето на престојот во Црното Море на воените бродови на нецрноморските држави. Ова го изјави портпаролот на турското министерство за надворешни работи Танжу Билгич како одговор на изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој претходно рече дека во последно време бродови на американските воени сили на неколку пати го продолжуваат престојот надвор од границите на утврдените рокови.
XS
SM
MD
LG