Достапни линкови

logo-print

Русија со протест до Германија поради споредбата со Хитлер


Русија упати протест до Германија откако германскиот министер за надворешни работи Волфганг Шојбле повлече паралела меѓу руската анексија на Крим и ширењето на Нацистичка Германија на Адолф Хитлер. Зборувајќи пред група студенти во понеделникот, Шојбле рече:

„Таквите методи веќе беа користени од Хитлер во Судетската Област“, зборувајќи за руската анексија на Крим.

Во вчерашното соопштение од руското Министерство за надворешни работи се наведува дека таквите споредби се неприфатливи и се „груба манипулација со историските факти“. Министерството соопшти дека на германскиот амбасадор во Москва му предало официјална жалба во врска со ова прашање. Во едно вчерашно интервју Шојбле изјави дека „не е толку глупав да го споредува Хитлер со кого било“ и додаде дека ако навистина направил грешка, ќе се извини.
XS
SM
MD
LG