Достапни линкови

logo-print

Молдавците без визи во Шенген зоната


Европскиот парламент ја прифати одлуката да им се дозволи на молдавците кои имаат биометриски пасоши без визи да патуваат во земјите од Шенген зоната, почнувајќи од 28 овој месец. Одлуката денеска беше потпишана од претседателот на европарламентот Мартин Шулц кој изјави дека станува збор за големо постигнување во намерите на Молдавија и на Европската унија за зацврстување на нивните односи. Молдавија кон крајот на годинава треба да потпише договор за стабилизација и асоцијација со Унијата.
XS
SM
MD
LG