Достапни линкови

logo-print

Јанукович го наредил убивањето демонстранти во Киев


Шефот на украинската безбедносна служба Валентин Наливајченко денеска изјави дека убивањето демонстранти за време на протестите во Киев било под директна наредба на отстранетиот претседател Виктор Јанукович. Според него, 26 вработени во Руската федерална служба за безбедност учествувале во планирањето на операцијата на специјалните сили против демонстрантите во Киев. Претходно, денеска беше соопштено дека украинските власти привеле 12 припадници на расформираните специјални полициски сили „Беркут“ под сомневање дека пукале врз демонстрантите.
XS
SM
MD
LG