Достапни линкови

logo-print

Лавров бара одговор од НАТО за активностите во Источна Европа


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека дел од руските сили кои се на границата со Украина ќе бидат вратени во касарните веднаш откако ќе ги завршеле маневрите. Тој додаде дека Москва очекува одговори од НАТО за активностите на Алијансата во Источна Европа. На дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата во Брисел беше решено НАТО да ја прекине соработката со Русија. Министрите се согласија и за зацврстување на одбраната на соседните земји на Русија.
XS
SM
MD
LG