Достапни линкови

logo-print

Британиски протест за шпански чамци во Гибралтар


Гибралтар

Гибралтар

Британската влада го повика амабсадорот на Шпанија во Лондон за да протестира поради, како што се наведува, провокативното навлегување на шпански чамци во територијалните води на Гибралтар. Станува збор за најјужниот дел на шпанскиот полуостров кој веќе 300 години е под британска власт и за кој Мадрид вели дека би требало да и биде вратен на Шпанија. Ова е најнов инцидент околу Гибралтар меѓу двете членки на Европската унија и НАТО.
XS
SM
MD
LG