Достапни линкови

logo-print

Кримските Татари бараат распоредување на мировни сили на ОН на Крим


Лидерот на Кримските Татари го повика Советот за безбедност на ОН да испрати мировни сили на Крим. Мустафа Џемилев, истакнат поранешен советски дисидент, за Гласот на Америка рече дека санкциите воведени против Русија од страна на САД и ЕУ не се доволни за да се принуди Русија да го напушти Крим. Според Џемилев, недоволниот притисок врз Москва во текот на анексија на Крим може да доведе до крвопролевање на полуостровот . Џемилев повтори дека кримските Татари ја гледаат својата иднина единствено со Украина .
XS
SM
MD
LG