Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес го погоди северниот дел на Чиле


Силен земјотрес го погоди Пацификот во северниот регион на Чиле, а властите им наредија евакуација на крајбрежните области во случај на цунами. Нема извештаи за повредени или материјална штета. Власти на Чиле рекоа дека се евакуираат сите крајбрежни области. Геолошкото истражувањена САД вели дека земјотресот имал првична магнитуда од 8,0 и ја променил на 100 километри северозападно од Икике, Чиле во вторникот вечерта. Област е погодена од бројни земјотреси во текот на изминатите две недели. Во 2010 година, 8,8 степени според Рихтер предизвика цунами што предизвика голема штета во неколку крајбрежни градови во јужниот и централниот дел на Чиле и уби стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG