Достапни линкови

logo-print

Претставничкиот дом на САД одобри нова помош за Украина


Претставничкиот дом на САД го усвои законот кој вклучува помош за Украина и санкции кон Русија за нејзината анексија на Крим. Се гласаше со 378 за и 34 против. Законот едоставен до претседателот Барак Обама да го потпише . Сенатот усвои законот, кој вклучува една милијарда долари во гаранции за заем за Украина, минатата недела. Законодавството, исто така ги дополнува санкциите на администрацијата на Обама со кои се стеснува кругот на рускиот претседател Владимир Путин и рускиот банка. Рускиот упад на Крим предизвика длабоки јаз меѓу Москва и Вашингтон. Претставничкиот дом, исто така, со големо мнозинство изгласа да се обезбедат дополнителни пари за емитувањето на Радио Слободна Европа и Гласот на Америка во источна Украина, вклучувајќи го и Крим, за да се спречи проруското емитување во оваа област.
XS
SM
MD
LG