Достапни линкови

logo-print

Насила растурени демонстранти во Анкара


Турската полиција, со водени топови ги растерала демонстрантите во Анкара, кои протестирале против нерегуларностите на локалните избори што се одржаа во минатата недела. Партијата на премиерот Реџеп Таип Ердоган прогласи победа и во најголемите градови, Анкара и во Истанбул. Опозицијата смета дека на некои места изборите не биле регуларни. Официјалните резултати сеуште не се соопштени.
XS
SM
MD
LG