Достапни линкови

logo-print

Кримските татари бараат мировници на ОН


Лидерот на кримските татари го повика Советот за безбедност на Обединетите Нации да испрати мировни сили да Крим. Мустафа Џемилев за Гласот на Америка, по неформалниот состанок на Советот за безбедност за Крим, изјави дека санкциите воведени против Русија од Соединетите Американски Држави и Европската Унија нема да ја натераат Русија да го напушти Крим.
Според Џемилев, тоа може да доведе до крвопролевање на полуостровот.
XS
SM
MD
LG