Достапни линкови

logo-print

Газпром ја зголеми цената за гас за Украина


Газпром соопшти дека ја зголемува цената на гас за Украина на 385,5 долари за 1000 кубни метри.

Зголемувањето важи за вториот квартер, а претходната цена изнесуваше 268,5 долари за 1000 кубни метри гас.

Претседателот на Газпром Алексеј Милер во Москва изјави дека украинскиот долг за гас изнесува 1,7 милијарди долари.

Со денешното покачување на цената за над 40 насто заврши дисконтот договорен пред политичката криза во Украина во која од власта беше остранет претседателот Виктор Јанукович, подржан од Москва, а Русија пак изврши анексија на украинската област Крим.
XS
SM
MD
LG