Достапни линкови

logo-print

Кери во нова мисија на Блискиот Исток


Американскиот Државен секретар Џон Кери се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во обид за заживување на блискоисточниот мировен процес. Кери, кој вчера се врати на Блискиот Исток, денеска треба да се сретне и со палестинскиот лидер Махмуд Абас.
Израелците и Палестинците се соочени со крајниот рок до 29 април, до кога треба да договорат рамка за идната мировна спогодба, но постигнат е мал напредок. Израел бара Абас да ја признае еврејската држава, што тој одбива да го стори. Палестинците се жалат во врска со израелската продолжена изградба во Западниот Брег и во источен Ерусалим. Исто така, Палестинците имаат забелешка за израелската одлука во саботата да не ја ослободат четвртата група палестински затвореници.
XS
SM
MD
LG