Достапни линкови

logo-print

Шојбле не ја споредил Русија со нацистичка Германија


Волфганг Шојбле

Волфганг Шојбле

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека руското влегување на Крим било исто со нацистичката агресија во 1938 година која доведе до анексија на делови на тогашна Чехословачка во кои живееле германци. Портпаролот на Шојбле денеска се обиде да објасни дека министерот не ја споредувал денешна Русија со нацистичка Германија. Канцеларот Ангела Меркел денеска одби да ги коментира оценките на Шојбле, додавајќи дека руската анексија на Крим е единствен случај и претставува кршење на меѓународното право.
XS
SM
MD
LG