Достапни линкови

logo-print

Думата за прекин на договорите за Црноморската флота


Долниот дом на рускиот парламент Думата го одобри во првото читање законот за укинување на договорите со Украина за базата на руската Црноморска флота на Крим. Пред 4 години двете земји се согласија на продолжување на договорите за базата во Севастопол до 2042 година. Годишната рента беше околу 98 милиони долари што Москва и ги дава на Киев преку намалената цена на гас. Кремљ соопшти дека со оглед на тоа што Крим веќе не е дел на Украина, тогаш нема законска основа за почитување на договорите за базата.
XS
SM
MD
LG