Достапни линкови

logo-print

Екс израелскиот премиер Олмерд осуден за корупција


Ехуд Олмерт

Ехуд Олмерт

Судот во Тел Авив денеска го прогласи поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт за виновен за корупција. За прв пат еден израелски премиер е осуден за примање мито. Се наведува дека Олмерт земал мито во време кога бил градоначалник на Ерусалим меѓу 1993 до 2003 година. Тој стана премеир во 2006 година, но по две години мораше да ја напушти функцијата поради обвинувањата на корупција. Олмерт во 2012 година е осуден на условна казна затвор поради злоупотреба на службената позиција.
XS
SM
MD
LG