Достапни линкови

logo-print

Ердоган прогласи победа на локалните избори во Турција


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја прогласува победеата на локалните избори

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја прогласува победеата на локалните избори

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган објави победа на локалните избори во земјата. Првичните резултати покажуваат дека партијата на Ердоган освоила околу 44 до 46 проценти од гласовите, а опозицијата 23 до 28 отсто. Говорејќи пред неговите приврзаници од седиштето на партијата Ердоган изјави дека ќе се справи со непријателите кои го обвинија за корупција и кои одадоа државни тајни. Тој порача дека тие ќе платат за тоа.
XS
SM
MD
LG