Достапни линкови

logo-print

Путин со пофалби за руските сили на Крим


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските воени сили на Крим покажале високо ниво на подготвеност. На една воена церемонија во Москва, Путин оцени дека руските војници покажале професионализам со избегнувањето на провокации и спречување на крвопролевање за време на припојувањето на Крим кон Русија. Путин му наредил на министерот за одбрана Сергеј Шојгу да и ја врати на Украина опремата и оружјето на украинските сили, кои си заминаа од Крим. Шојгу, пак, денеска изјави дека сите украински воени инсталации на Крим, сега се под руска контрола.
XS
SM
MD
LG