Достапни линкови

logo-print

Партијата на Ердоган веројатен победник на локалните избори во Турција


Турската владејачка Партија на правдата и развојот, на премиерот Реџеп Таип Ердоган, ќе победи на локалните избори, што ќе се оддржат во недела, со 46 отсто од гласовите, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење на агенцијата „Конда“, позната по своите точни прогнози.
Според резултатите од анкетата спроведена на 22 и 23 март, на второ место ќе биде Републиканската народна партија со 27 проценти.
Агенцијата „Конда“ на парламентарните избори во 2011 година ја даде најточната прогноза за крајниот исход од гласањето.
XS
SM
MD
LG